skip_main skip_menu

27. 9. 2023

Když práce baví

Legendární dánská společnost LEGO® provází volný čas milionů dětí po celém světě už od 30. let minulého století. Od roku 2000 má svůj podíl na výrobě populární hračky pro malé i velké také Česká republika – v Kladně se otevřela továrna zpracovávající část světové produkce LEGO a balící velkou skupinu výrobků do krabic, ve kterých je můžete vidět na pultech obchodů. Nejspíš vás překvapí, že ne vše se řídí z dalekého severu, ale také od nás z Libně. O tom, jaké to je pracovat pro společnost LEGO, čím se pyšní její moderní kanceláře v DOCK IN THREE i jak velkou roli hraje v úspěchu náhoda jsme si povídali s Janem Růžičkou, Head of Commercial Analytics & Insights REEMEA ve společnosti LEGO Group.

Většině lidí se při slově LEGO vybaví hra. Dá se říct, že pro Vás je práce hrou?

Myslím, že ano, pořád se učím něco nového a pořád mě to baví. Pro mě je velice důležité, že věřím v to, co děláme, a že naše výrobky a hračky jsou nejen zábavou, ale mají i přínos pro rozvoj dětí. To mi na práci ve společnosti LEGO dělá radost, zároveň se mi velice líbí i to, jakým způsobem děláme byznys.

Ve společnosti LEGO pracujete už 11 let. Jaká je nyní Vaše mise – co tvoříte, připravujete, děláte?

Pracuji v regionálním týmu – možná ne každý ví, že kromě továrny máme v České republice i kancelář s regionálním ředitelstvím pro více než 100 zemí ve střední a východní Evropě, na Blízkém východě a v Africe. Já konkrétně mám na starosti byznysový analytický tým, kdy část kolegů je tady u nás v pražské kanceláři a část týmu je v jednotlivých trzích.

Je pro Vás výzvou pracovat v tak velkém regionu?

Je to pro mě zábava. Přináší to samozřejmě i některá úskalí, ale je o to zajímavější pracovat s lidmi z různých zemí a kultur.

DSCF7832

Musel jste ujít dlouhou cestu, abyste se dostal tam, kde jste dnes. Řekl byste, že Vás potkalo hodně šťastných příležitostí, nebo jste úspěchu musel jít naopak hodně naproti?

Spadlo mi to do náruče a nic jsem pro to nemusel udělat. (smích) Tak to úplně nebylo. Mám za to, že člověk se musí snažit jít svému štěstí naproti a tvrdě pracovat, aby se věci ubíraly žádoucím směrem. Element náhody hraje určitě také svou roli, ale to jen v nějakých zlomových okamžicích, jinak je to vždy o snaze. Každopádně ničeho na své cestě k dnešnímu dni nelituji.

Jaká je Vaše pracovní filozofie?

Řeknu vám, co je pro mě v práci důležité a zároveň co také odráží základní hodnoty LEGO Group – kreativitu, učení, kvalitu, péči a zábavu. Je to úspěšně a harmonicky vést tým lidí, dosahovat výsledků, překonávat překážky, zároveň nás práce musí bavit.

DSCF7994

Je ve společnosti LEGO snadné tuto filozofii převádět do praxe? Dokáže firma vytvořit takové podmínky a poskytnout nástroje, aby to nebylo obtížné?

Máme velice otevřenou a nehierarchickou firemní kulturu – ve smyslu týmově orientované společnosti, která nám napomáhá spolu mluvit otevřeně, celkově komunikovat a dosahovat cílů jako takových. Určitě tedy přispívá k tomu, abychom spolu mohli lépe spolupracovat.

O tom mi řekněte víc.

Důležitý je konsenzus, tak abychom se všichni ve firmě cítili dobře. To samozřejmě platí i o naší kanceláři, kde pracuje 110 lidí, asi 15 národností, lidé s různým zázemím, kulturním i jazykovým původem. Velice důležitý je respekt ke všem bez rozdílu. Diverzita nám pomáhá firmu dostat dál. Zároveň je naše pracovní prostředí velice inkluzivní, každý může být sám sebou, a díky tomu se naši zaměstnanci cítí v práci dobře.

Zmínil jste, že hierarchie pro firmu není příliš důležitá a dokážete fungovat bez toho, abyste mezi lidi stavěli stupínky. Přesto je však pro společnost LEGO určitě důležité mít mezi sebou schopné lídry?

Je naprosto běžné, že klíčové debaty na byznysové téma mají mezi sebou lidé, jejichž seniorita je rozdílná. Ale ano, mít lídra je potřeba. Je to člověk, který určuje směr, táhne tým, dokáže inspirovat, motivovat, rozvíjet a být oporou. Nemusí to být nutně spojeno s tím, že firma je hierarchická, institut lídra je podle mě naprosto zásadní kdekoliv.

Jaký typ lídra jste Vy?

Náročný, zároveň dávám velkou volnost ve způsobu dosahování výsledků. Snažím se s týmem k návrhu řešení určitých problémů dojít společně, abychom způsob, jakým kterou věc uděláme, vymysleli dohromady. Zároveň mi leží na srdci osobní rozvoj každé individuality.

Značka LEGO je pro většinu z nás hračkářská ikona, známe ji z dětství i dospělosti. Jaké to je pracovat ve společnosti, která loni oslavila 90 let?

Práce ve společnosti LEGO je můj dream job. Pro mě je zásadní smysl toho, proč tady jsme. Zábava, rozvoj dětí, kreativity, fantazie – a tedy výrobky, které děláme, ale i způsob, jakým to děláme. Ten má v sobě hodně respektu, ať už je to k zaměstnancům, obchodním partnerům nebo i k planetě.

image001

Tým je pro Vás velmi důležitý. Jakým způsobem vybíráte nové kolegy? Jak moc jsou pro Vás zásadní jednotlivé individuality, které přichází do společnosti LEGO?

Rekrutujeme samozřejmě pokud možno ty nejlepší odborníky ve své oblasti, u kterých vidíme potenciál, ale každý lídr si navíc vybírá tak, aby kolegové seděli lidsky do týmu a vyznávali hodnoty společnosti LEGO. Za sebe se snažím mít tým co nejvíce diverzifikovaný, ať už se to týká mužů a žen, národností či dalších atributů. Zásadní jsou pro mě obě stránky osobnosti – „what“ i „how“. Nevezmu si do týmu experta, u kterého mám důvodné podezření, že nebude umět s ostatními spolupracovat. Zároveň dáváme příležitost i studentům, kteří u nás pracují ještě během svého studia a někteří z nich poté i zůstanou, a i lidem, kteří jsou ve svých oblastech na počátku cesty.

DSCF7928

Věřím, že stavebnice LEGO byla pro spoustu lidí oblíbená hračka, dodnes ji máme schovanou nebo předáváme dětem, dokupujeme nové... Umí si s ní zkrátka hrát široká škála lidí. Kdo je pro Vás primární cílová skupina?

Primární cílovou skupinou jsou děti, zároveň samozřejmě víme, že i dospělí si rádi hrají, a máme celé produktové řady, které jsou na ně zaměřené – vidíme v nich velký potenciál. Každý z nás má nějakou vášeň nebo ho zajímá určitá oblast, ať už jsou to auta, filmy, architektura či květiny. Věříme, že pro každého máme něco v našem portfoliu – třeba stavebnice inspirované filmy Krotitelé duchů, Star Wars, seriály Přátelé nebo Kancl, sety věnované architektuře, například Tádž Mahal, pyramidu v Gíze či panoramata měst jako New York, Singapur, Londýn... Z kostek LEGO si můžete poskládat dokonce designové kousky do bytu v podobě květin a obrazů.

Vy sám jako malý jste si asi s kostkami LEGO hrával, a osud Vás potom odvál s nimi i pracovat...

Ano, hrával, a když jsem byl malý, bylo LEGO těžko dostupné, takže jsem byl velice rád, že mi ho rodiče sehnali, chránil jsem ho jako oko v hlavě a stavěl jsem si s ním do úmoru.

Kdybyste se měl zamyslet nad tím, co Vás stavebnice LEGO v dětství naučily nebo co mohou naučit naše čtenáře a jejich děti, co by to bylo?

Zlepšení motorických schopností, rozvoj prostorových dovedností, vytrvalost a trpělivost, řešení problémů, plánování a týmovou práci při hře s ostatními. Navíc hra napomáhá k rozvoji kreativity a může být i skvělým prostředníkem pro dialogy v rámci rodiny. Na hře LEGO se mi líbí, že si můžete stavět sami, ale i s někým jiným, dá se sdílet.

DSCF7967

Jakým způsobem vznikal návrh Vašich dnešních kanceláří na ploše 1600 m2 v DOCK IN THREE, za kterým jste stál především Vy?

Měli jsme několik priorit. Jedna z nich byla, abychom byli všichni na jednom patře, a tím pádem přirozeně odbourali bariéry spolupráce. Snažili jsme se mít co nejvíce místa na schůzky, ať už formální nebo neformální, a investovali jsme do co nejpříjemnějších prostor společného setkávání – společenské místnosti, kuchyňky, kantýny... Co se týká designu, snažili jsme se nejen, aby byl v duchu a stylu LEGO, ale také abychom tady měli co nejvíce zeleně, pokud možno pracovali s přírodními materiály a při výběru dodavatelů jsme kladli absolutní důraz na české firmy.

A podařilo se?

Podařilo, designový návrh je od jednoho londýnského architektonického studia, ale drtivá většina zařizovacích předmětů včetně fit-outu jako takového jsou od českých dodavatelů, které jsme vybírali a „testovali“ spolu s kolegy. Drželi jsme v ruce každý kus látky, oseděli každou židli, zkoušeli jsme hlukové těsnění příček, telefonní budky, prostě všechno.

Jak jste zkoušeli to odhlučnění? (smích)

Hlasitě telefonovali a pouštěli hlasitou hudbu, nakonec jsme u telefonních budek skončili u těch nejdražších, které se ukázaly být i nejlepší. A například příčky jsme testovali na ČVUT na každý decibel, který prošel skrz. (smích)

Dovedu si představit, že díky tomu máte k prostoru hodně osobní vazbu...

Určitě, je to moje „bejby“.

Kdybyste měl vyjmenovat tři věci, které jsou nejlepší, lidé si je chválí a opravdu se Vám povedly, které by to byly?

Myslím, že je to komfort společné kuchyňky, vychytávky typu sprchy, protože spousta z nás jsou sportovci, a celkově kvalitní materiály. A samozřejmě lokace jako taková. Vybírali jsme z velké škály, ze které zůstali dva hlavní favorité, a drtivou většinou jsme se pak shodli na DOCKu. To místo je opravdu skvělé, ať už se to týká dopravní dostupnosti – před 14 dny třeba přijel kolega do práce lodí... (smích), ale spousta kolegů začala také chodit po obědě na procházky, je tady spousta možností se najíst, chodíme cvičit do posilovny, kde máme soukromé lekce... To jsou všechno věci, co nás tady baví.

Lego2023_pozadie

Bylo pro Vás propojení kanceláří s přírodou, které DOCK poskytuje, důležitým kritériem při volbě lokace?

Bylo to naprosto zásadní, jedno z hlavních kritérií.

Jakým způsobem kompenzujete své určitě vysoké pracovní nasazení? Zvládáte work-life balance? Jak relaxujete?

Pracuji víc, než bych chtěl, ale zároveň dělám maximum, abych trávil čas s rodinou, což mě extrémně baví. Máme dvě malé holky, se kterými je velká zábava, hodně sportuji, celá rodina cestujeme. To mě dobíjí.

Takže za odpočinkem „utíkáte“?

Nenazval bych to útěkem, protože mám osobní program naplánovaný hodně dopředu. Cestovní a sportovní harmonogram mám rozplánovaný na každý víkend pět měsíců dopředu. S tím je samozřejmě spojena menší flexibilita, ale zároveň dopředu vím, že nás čeká spousta skvělých zážitků, na které se můžeme těšit.

Nedivím se, že jste úspěšný... (smích) Uměl byste charakterizovat to, v čem spočívá Vaše osobní odolnost, kterou jistě musíte mít pro to, abyste dokázal pracovat na své pozici?

Pro mě je zdrojem odolnosti jistota, kterou potřebuji mít, moje rodina – když se těším domů na čas strávený spolu.

Stavebnice LEGO je produkt, který inspiruje děti po celém světě bez rozdílu. Co inspiruje Vás?

Inspirují mě chytří a zajímavé lidé, jsem rád v jejich společnosti, a nemusí jít jen o byznys, ale třeba i umění a podobně. Pozitivně mě ovlivňuje určitě i cestování.

Kdybyste mohl strávit 24 hodin v jiné práci, co by to bylo, co byste si chtěl vyzkoušet?

Mám přirozenou tendenci myslet na něco, co bych si pořádně užil, chtěl bych asi zkusit něco, co jsem nikdy nezkusil. Lákalo by mě například jeden den organizovat americký festival Burning Man.

A poslední otázka: Doporučil byste mi nějakou knihu, kterou jste v poslední době četl a líbila se Vám nebo Vás ovlivnila?

Poslední knihou, která mě opravdu zaujala, byla Moc geografie v 21. století od Tima Marshalla. Jde o zajímavý a velmi čtivou formou podaný pohled na regiony, které budou v nadcházejí éře formovat světovou geopolitiku. Vše je popsáno v historickém, a hlavně geografickém kontextu. Mohu jen doporučit.

Děkujeme za rozhovor.