skip_main skip_menu

18. 2. 2024

Lofoty: Život za severním polárním kruhem

Malebné rybářské vesničky, křišťálově čistá voda, majestátní hory, polární záře, půlnoční slunce, svěží vzduch a ta nejkrásnější krajina, jakou si umíte představit. Takhle nějak bychom popsali zimní ráj na souostroví Lofoty, kterému můžeme říkat domov.

Text Andrea Beňová, foto Robert Novák

www.finnghal.com | hello@finnghal.com | Instagram @finnghal & @anniessecrets

Kde Lofoty najdete?

Lofoty jsou součástí Norska a leží na stejné rovnoběžce jako centrální Grónsko nebo severní Aljaška, tedy na 68 ° severní šířky. Díky Golfskému proudu je zde ale podnebí mnohem mírnější, než byste možná čekali. Průměrná teplota v zimě je kolem nuly, což dělá z této lokality jedno z nejunikátnějších míst na světě.

Najdete tu například pláže s bílým pískem, které vypadají jako na pohlednicích z Karibiku, ale na rozdíl od nich bývají často pokryté sněhem. O jedinečnosti místa svědčí také fakt, že je souostroví zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO díky svým zdrojům mořského života, geologii, fauně a flóře, kulturním monumentům či dechberoucím scenériím. Uznávaný magazín National Geographic dokonce Lofoty nazval třetími nejatraktivnějšími ostrovy na světě.

Senja-Lighthouse-001-blog

Jak se žije za polárním kruhem?

Když jsem se v roce 2017 na Lofoty s celou rodinou vydala za svým snem vidět polární záři a velryby ve volné přírodě, netušila jsem, že se tam kromě severu Norska zamiluju také do našeho průvodce. O půl roku později jsem si už vybalovala své dva kufry v bytě, který se na dalších pět let stal naším společným domovem. Robertova tehdy už sedmiletá kariéra místního fotografa a průvodce umožnila i mně ponořit se do lofotského dění a rozdmýchala moji lásku k severu, dobrodružství a zasněženým fjordům ještě mnohem víc. Život tady je tajemný, pomalý, magický a osamocený. Kouzelný i těžký zároveň, a rozhodně ne pro každého. Zima je tu opravdu dlouhá, trvá 6–7 měsíců, a žije se tu především z rybolovu a turismu. Místní obyvatelé jsou převážně rybáři, a tak není divu, že největší specialitou je tu treska. Ta se tady loví a suší již téměř tisíc let a stovky let se vyváží do celého světa.

MidnightSun-Lofoten-002-blog

Kdy se na Lofoty vydat?

Upřímně: Úplně kdykoliv, v každém ročním období (ano, opravdu je tady mají) jsou jinak krásné. Pokud je chcete vidět tradičně, s polární září nad hlavou a zasněžené, cestu si naplánujte kdykoliv od půlky ledna do konce března. Pokud chcete naopak zažít kouzelné léto a sezónu půlnočního slunce, kdy naše nejbližší hvězda nezapadá za obzor vůbec, vydejte se sem v červnu nebo červenci. A pokud chcete osobní doporučení, náš nejoblíbenější měsíc pro dovolenou na Lofotech je září. Počasí bývá stabilní a stále ještě příjemné, začíná barevný podzim, většina turistů už ostrovy opustila a při troše štěstí už můžete zahlédnout i první polární záři sezóny.

Reinefjorden-001-blog

Co na Lofotech zažít?

Ostrovy jsou pravým rájem pro milovníky outdoorových aktivit. Na své si přijdete, zejména pokud máte rádi chození po horách a dechberoucí výhledy. Mezi pár našich oblíbených trailů patří třeba Reinebringen, Ryten, Mannen a Offersøykammen. V zimě tu jsou populární skialpy, běžky nebo můžete zdolávat vrcholy i na sněžnicích. Ikonická panoramata zasněžených vrcholků tyčících se nad hladinou ledového oceánu pak uvidíte hlavně z vody, zarezervujte si proto určitě alespoň jeden výlet na moře – ať už zvolíte katamarán, kajaky nebo se zúčastníte orlího safari v Trollfjordu. Fauna je tu vůbec rozmanitá a vpravdě exotická, i když „seversky“: není neobvyklé narazit na losy či zmíněné orly, a při troše štěstí můžete zahlédnout i kosatky a papuchálky. Sever Norska má co nabídnout také na kulinářské scéně: bez ochutnání čerstvě vylovené ryby nemůžete odjet, zkuste třeba místní specialitu bacalao. Na jihu Lofot doporučujeme navštívit naši oblíbenou restauraci Anita’s Sjømat a pochutnat si tam na tom nejlepším rybím burgeru nebo rybí polévce. Na sladkou tečku byste pak určitě měli zaskočit na skořicového šneka do Unstad Arctic Surf, nejznámějšího surfařského místa na severu Skandinávie.

MidnightSun-Lofoten-001-blog

Nalákali jsme vás?

Zaujalo vás naše vyprávění, nebo ještě lépe autorské fotografie, a rádi byste navštívili sever Norska v doprovodu Čecha, který strávil 14 let objevováním těch nejkrásnějších a nejzajímavějších místních zákoutí i vrcholů? Nebo byste si dokonce uměli představit zúčastnit se tam VIP fotografického workshopu, ať už jste začátečník, či pokročilý fotograf? Skvělá zpráva, jsme vám k dispozici! Ozvěte se nám, a ještě tuto zimu se budete moci kochat zasněženými vrcholky Lofot, divokými zátokami Vesterál či polární září nad ostrovem Senja… A pokud by pro vás bylo severní Norsko zatím daleko, můžete si kousek z něj pořídit třeba ve formě našich velkoformátových fotografií, které dodají skandinávský punc každému domovu i kanceláři. Hodí se i jako skvělý vánoční dárek pro každého milovníka dalekého severu.

Pokud byste se nás chtěli na cokoliv o cestování na Lofoty zeptat nebo se inspirovat dalšími fotkami, budeme se těšit na některém z našich instagramových profilů. A jak by řekli Norové: Ha det bra!

NL-Sakrysøy-003-blog