skip_main skip_menu

5. 12. 2022

Tři kočky v kuchyni

Ivana Jindřichová, známá spíše pod svou bloggerskou přezdívkou Cat & Cook, si internetové čtenáře zapálené pro gastrotvoření získává už od roku 2015, a to zejména díky svým podrobným receptům. Společnost jí při tom od začátku dělají kočky, které si čtenáři zamilovali „na první fotku“. Ivka pro DOCK prozradila, co nejraději vaří v zimě, svůj nejoblíbenější vánoční recept i co chystá do budoucna.

Foto: Petr Vágner a Ivana Jindřichová

 

Zima nabízí nepřeberné množství skvělých sezónních surovin. Která ingredience nebo recept pro Vás znamenají zimu?

Pro mě je zima ve znamení polévek – ať už vývarů, či hustých krémů. Milujeme francouzskou cibulačku, zelňačku, dýňový krém. Také ráda vařím taková ta hutná jídla, jako jsou třeba líčka na víně, bourguignon nebo šest hodin tažené pravé boloňské ragú.

Velkým kuchařským i pekařským tématem jsou určitě Vánoce. S čím je máte spojené Vy? Je nějaké jídlo či cukroví, bez kterého nemůžete být?

Těch je! My třeba výhradně na Vánoce připravujeme tradiční vídeňský řízek z telecího masa smažený na přepuštěném másle. Celý rok se na něj těšíme. A samozřejmostí je cukroví – mezi naše nejoblíbenější patří vanilkové rohlíčky z pekanových ořechů, čokoládové rohlíčky plněné marmeládou namáčené v čokoládě a oříšcích, ořechy plněné vyšlehaným krémem a samozřejmě měkoučké linecké. Nesmí chybět ani vláčná vánočka a pravý vaječný likér ze smetany, žloutků a vanilky.

Jak slavíte Silvestra? Speciality a vybrané drinky, nebo oblíbená česká klasika: chlebíčky?

Jelikož mám alergii na alkohol, tak Silvestr pro mě nikdy nebyl oblíbeným svátkem, ale samozřejmě ho beru jako slavnostní ukončení roku a velmi ráda pořádám oslavy u nás doma. Pokaždé připravuji různé pokrmy z celého světa – naposledy to třeba byl hummus, gyoza knedlíčky, krevety v panko strouhance a nechyběl ani tradiční český camping salát.

Za poslední čtyři roky jste vydala celkem čtyři knihy. To je neuvěřitelný výkon. Přála doba covidu a s ní spojená omezení Vaší tvorbě?

Já se až trochu stydím to přiznat, ale covid kuchařkám velmi pomohl, měli jsme až pětinásobné prodeje. Lidé byli zavření doma a chtěli inspiraci na vaření. A zároveň mi pomohl i klid na tvoření. Nemusela jsem na schůzky, skoro nikdo nepsal maily, to mi opravdu vyhovovalo. Ale jsem ráda, že už je tato doba za námi, protože psychicky to bylo velmi náročné.

Baví Vás víc online nebo offline tvorba?

Určitě mě baví kuchařky, v jejichž tvorbě jsem se našla a jsem šťastná, že moji fanoušci díky nim skvěle vaří a učí se se mnou novým kuchařským technikám a zajímavostem. A samozřejmě úplně nejvíc mě baví samotné vaření a pečení. To je moje životní vášeň. Takže rozhodně offline tvorba.

Jaké plány máte se svým blogem a e-shopem do budoucna?

Mým nejnovějším přírůstkem je soupis našich vtipných příběhů z cestování „Minda na výletě“. Tím jsme s manželem na Instagramu pověstní a naši fanoušci milují, když vyrážíme na cesty, protože vědí, že se nám zase něco stane. Myslím, že v této zvláštní době je kniha na pobavení rozhodně žádoucí, a čemu se lidé zasmějí víc než cizím trapasům? (smích) Pátou kuchařku plánuji v roce 2023, jaká to bude, to ještě ale neprozradím. Co se týká e-shopu, tak tam postupně přidáváme kvalitní, mnou vyzkoušené a prověřené pomocníky do kuchyně, které nejen mým čtenářům dokážou zlepšit fungování v kuchyni.

A co dopis Ježíškovi, už je za oknem?

Jelikož nás čeká stavba domu, tak naše přání je jasné – co nejdříve postavit! Už teď se těším na novou kuchyň.

 

_DSC0010

Čokoládové rohlíčky s rybízovou marmeládou

 

Rohlíčky 

  • 140 g hrubé mouky
  • 140 g hladké mouky
  • 140 g mletých pekanových/vlašských oříšků (či kombinace)
  • 160 g másla
  • 30–40 g 50–70% vychlazené čokolády
  • 70 g pudrového/moučkového cukru
  • 2 žloutky
  • Semínka z 1 vanilkového lusku/1 lžíce přírodního vanilkového extraktu
  • Bílky na potření

Na dokončení 

  • Rybízová marmeláda
  • 50 g 50–70% čokolády
  • Mleté oříšky/kokos

Vychlazenou čokoládu nastrouhejte najemno. Všechny suroviny si poctivě odvažte a připravte na vál. Nejdříve navrstvěte suché ingredience a poté máslo, žloutky a vanilku. Špičkami prstů vytvořte drobenku a z ní uhněťte nepravidelnou kouli.

Nyní je na řadě takzvaná fraisage (čtěte frezáž). Jedná se o závěrečné hnětení těsta, kdy dochází k úplnému spojení tuku s moukou. Těsto položte na lehce pomoučněný vál a rozdělte si ho na 4–5 menších kusů. Hranou dlaně (rozhodně ne celou dlaní, která je moc teplá) sklouzněte po části těsta asi 10 cm směrem od sebe. Hezky se rozmázne po válu, a to je přesně to, co chceme. Až bude celá část uhnětená, stěrkou z něj znovu vytvarujte nepravidelnou kouli a pokračujte tak i s ostatními částmi. Poté je stejným způsobem spojte dohromady, vytvarujte do koule a zabalte do dvou vrstev potravinové fólie nebo do pečicího papíru. Takto uhnětené těsto by mělo odpočívat v lednici minimálně 2 hodiny, ideálně ale přes noc.

Odpočinuté těsto vyndejte z lednice a počkejte asi 30 minut. Troubu zapněte na 180 °C na horní a spodní ohřev. Lehce změklé těsto rozválejte (nezapomeňte ho podsypávat hladkou moukou) na plát vysoký asi 4 mm. Vykrajujte měsíčky a rovnou je pokládejte na plech vyložený pečicím papírem. Nyní je můžete pomazat prošlehanými bílky. Tento krok lze vynechat – rohlíčky pak vypadají hezky hladce, nicméně budou hodně křehké a je možné, že se jich pár při promazávání a namáčení zlomí… Naopak, měsíčky, které pomažete, budou mít nahoře takovou krustičku, jež vám je podrží vcelku, a navíc budou více křupavé. Záleží na vaší chuti. Pečte je ve střední části trouby asi 10 minut. Měsíčky nicméně kontrolujte (každá trouba peče jinak) a až začnou trošku zlátnout, jsou hotové.

Měsíčky nechte zcela vychladnout a poté je pomocí rybízové marmelády spojte.

Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni a dejte pozor, aby se vám v ní nesrazila vodní pára (miska musí perfektně sedět na hrnci). Konce slepených rohlíčků máčejte v čokoládě a poté v mletých oříšcích (či kokosu).

Hotové rohlíčky nechte odležet alespoň 24 hodin.

Dobrou chuť!

B0027324