skip_main skip_menu

7. 9. 2022

Pestré české cyklotoulky

Konec letních veder, příjemné teploty a vybarvená příroda – to jsou jen některé z mnoha pozitivních důvodů, proč během podzimu šlápnout do pedálů a vyrazit poznávat kouty Česka ze sedla bicyklu. Naše republika nabízí nepřeberné množství stezek, tras a cest vhodných jak pro začátečníky, tak pro pokročilé horské jezdce. Stačí si vybrat směr, nafoukat pneumatiky a jet!

Rožnov pod Radhoštěm – Jurkovičova rozhledna © CzechTourism – fotobanka, autor: UPVISION

Cyklostezka Bečva

Údolí řeky Bečvy si můžete projet, i pokud jste začínající či méně zdatní cyklisté, nudit se ale nebudou ani ti zkušenější. Od pramenů Bečvy vás provedou dva úseky – Rožnovská Bečva začínající na Horní Bečvě a Vsetínská Bečva ve Velkých Karlovicích. Sbíhají se ve Valašském Meziříčí, odkud cyklostezka míří až k soutoku Bečvy s Moravou u Tovačova. Po cestě je toho k vidění spoustu od krásné přírody Beskyd, přes valašské dřevěnice roztroušené po obcích a městečkách regionu nebo soustředěné ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, až po centra historických měst s množstvím zajímavých památek, jako jsou třeba Vsetín, Hranice, Lipník nad Bečvou nebo Přerov. Přímo na trase nebo v jejím těsném sousedství doporučujeme navštívit alespoň některé z nespočtu muzeí, zámků a hradů. Na Valašsku je krásně! Podrobnosti najdete na www.cyklostezkabecva.cz nebo na denně aktualizovaných sociálních sítích Cyklostezka Bečva plných tipů na výlety a zajímavosti.

rgb_cmyk_green-gardens-lednice-castle-chateau-yard-moravia-czech-republic-copyLednicko-valtický areál © Freepik

Lednicko-valtický areál

Původně součást Lichtenštejnského panství, dnes dědictví UNESCO – stále však krajina loveckých zámečků, vyhlídek, zahrad, lesů, rybníků a parků, obory, dvou zámků, chrámu, kaple, minaretu, kolonády… Oblast mezi obcemi Lednice a Valtice na jihu Moravy je učiněnou pochoutkou pro zájemce o historii, cyklisty preferující roviny, rodiny s dětmi nebo obdivovatele lužní přírody a ptactva. V tomto krajinném komplexu o rozloze 250 km2 je toho tolik k vidění, že se jím lze bez problémů toulat i několik dní, ale příjemným tempem se dá to hlavní stihnout klidně i za den. A jak jinak zakončit projížďku než degustací v některém z místních vinných sklepů – burčák k podzimu prostě patří.

rgb_UPVI_035_Trebon1_cmykTřeboňsko © CzechTourism – fotobanka, autor: UPVISION

Okolo Třeboně

Jižní Čechy zvou na dlouhé rovinaté úseky kolem rozlehlých rybníků, malebných stavení i historických památek. Vytvořte si základnu v Třeboni, v níž samotné najdete nádherné historické centrum včetně honosného renesančního zámku, a začněte své putování u Schwarzenberské knížecí hrobky na okraji města. Pak se postupně rozjeďte do všech směrů, je na co se dívat. Jako první vyrazte třeba tradiční projížďkou okolo nejbližších rybníků Svět a největšího českého rybníka Rožmberk, mezi místními rašeliništi a borovými lesy, které na podzim voní snad ještě více než v létě. Po cestě budete míjet rybárny, které vám připraví i čerstvou štiku nebo třeba úhoře – zastavte se, stojí to za to. Druhý den se vyrazte podívat na jeden z našich nejkrásnějších zámků v Hluboké nad Vltavou. Ačkoliv vám mapa bude ukazovat vzdálenost kolem 35 km tam, a to samé zpátky, nelekejte se: je to rovina a vyjde to na pěkný celodenní výlet. Můžete si dokonce udělat odbočku do Českých Budějovic, pokochat se barokní Samsonovou kašnou a poblíž pivovaru ochutnat nejslavnější místní tekutý produkt. Další trasy si vyberte podle chuti: pojedete po stopách Emy Destinové do Stráže nad Nežárkou, do Chlumu u Třeboně po naučné stezce, nebo se podíváte na nejsevernější bod Rakouska? Více najdete na www.trebonsko.cz.

rgb_cmyk_BAVA_Cesky_raj_Hruba_Skala_Trosky-copyHrubá skála – hrad Trosky © CzechTourism – fotobanka, autor: Václav Bacovský

Český ráj

Jestliže máte rádi hrady a panoramata, nesmíte region středního Pojizeří minout. Na podzim se lesy kolem zříceniny hradu Trosky, hradů Kost či Zvířetice, pískovcového města Prachovské skály či skalního hradu Drábské světničky i v romantických údolích a kolem malebných statků rozvoní kyprou podzimní půdou, svěžím vzduchem postrádajícím letní sucho a samozřejmě houbami. Vyrážet do okolí můžete například z Turnova (za návštěvu určitě stojí místní synagoga), odkud to není daleko ani třeba do Železného Brodu, kde nezapomeňte prozkoumat historii sklářství a bižuterie. Každopádně myslete na to, že zdejší trasy jsou vhodné spíše pro horská kola. A schválně, kolik během výletování poznáte pohádek a filmů, jimž Český ráj propůjčil nezaměnitelné kulisy?

rgb_scmyk_hutterstock_690485800----Franta-Krivan-copyDěčínský Sněžník © CzechTourism – fotobanka, autor: Franta Krivan / Shutterstock

Cykloregion Krušné hory

Pokud si chcete opravdu užít svého horáka, toužíte po přímo vrcholovém zážitku a nevadí vám pořádně se do toho opřít, pak budete Krušné hory milovat. Kromě toho, že se můžete vydat i na německou stranu po dálkové magistrále, má hodně co nabídnout i česká část: celkem 242 km dlouhá trasa vedoucí přes celé pohoří z Chebu až do Sněžníku u Děčína oplývá přírodními zajímavostmi, jako jsou rozsáhlá rašeliniště, pestrobarevné horské louky, smrkové lesy, skalní útvary a samozřejmě nepřekonatelné výhledy. Díky dřívější intenzivní sopečné činnosti je region bohatý na výskyt kovových rud a léčivých pramenů, o čemž se můžete sami přesvědčit například v lázeňských střediscích v Jáchymově nebo Teplicích. Nezapomeňte se zastavit na rozhlednách na Blatenském vrchu a nejvyšší hoře Krušných hor Klínovci. Komu by cyklovyžití doposud nestačilo, může se pořádně rozehřát v místním trail parku – www.trailpark.cz.