21. 9. 2021
Dobré adresy vytváří trvalou hodnotu místa
To tvrdí Omar Koleilat, muž, kterého patrně všichni znáte. Kromě toho, že je spoluzakladatelem developera Crestyl, je Omar také rezidentem DOCKu. Je česko-libanonského původu, vystudoval architekturu a získal britský diplom z oboru realitních investic. Omar je ženatý, má tři děti a mezi jeho koníčky patří jednoznačně sport – je bývalým profesionálním basketbalistou a v posledních letech se aktivně věnuje vodnímu lyžování. I přes svou mimořádnou vytíženost si v létě udělal čas na zajímavý rozhovor.
Vaše aktivity nejsou „jen“ úspěšnými developerskými projekty, ale sledují určitou vizi. Představíte nám ji?
V Crestylu se snažíme stále zvedat v oblasti nemovitostí laťku kvality a designu, posouvat trh dále na vyšší příčky. Do našich projektů se snažíme promítnout naši filosofii. Dbáme na kvalitu, design, funkční architekturu, spolehlivost a inovace. Naše projekty jsou také otevřené svému okolí, komunikují s ním, navíc kombinují více funkcí, takže představují stále živé místo. Výsledný produkt je pak spojením všech těchto důležitých aspektů utvářejících naši filosofii. Vytváříme zkrátka příjemná místa k životu – nejen k práci či bydlení, ale i k trávení volného času. Prostředí, které člověka obklopuje, je totiž opravdu důležité.
Čili směřujete k tomu stát se určitými trend-settery v oboru, daří se Vám to?
Pevně věřím, že ano. Podle mě je skutečně přežitek dívat se izolovaně na jednotlivé budovy bez ohledu na celek. Ten je totiž zásadní, ta synergie všech funkcí, které má dané místo nabídnout, a lidí, kteří k němu mají vztah. Nemyslíme jen na architekturu budov, ale na celý veřejný prostor, na nájemce, obyvatele, uživatele, partnery, okolní obyvatele, ale i všechny další, kdo mají vazbu k místu, kde náš projekt vytváříme. V tom vidíme v Crestylu velký potenciál, věříme v něj a jako developer se s ním snažíme pracovat a rozvíjet ho. Skutečnost, že se věnujeme retailu, kancelářím i bydlení nám dává možnost oživit místa, kde by to jinak trvalo řadu let, než by se někam posunula. Díky této synergii je možné v rámci jednotlivých území utvářet opravdovou komunitu i uprostřed anonymních velkoměst. To je podle mě hlavní trend, ve kterém je Crestyl průkopníkem.
Čím to je, že jsou Vaše byty a domy okamžitě vyprodané?
Ono to vše souvisí – klademe velký důraz nejen na samotné domy, ale i na jejich okolí. Například zeleň je v našich projektech jedním z klíčových prvků, je daleko pestřejší a promyšlenější, než bývá jinde. Jednoduše řečeno nestavíme projekty, ale vytváříme adresy, na kterých chcete žít. A i když je každý náš projekt jiný a vyznačuje se různými charakteristikami, tak všechny je právě toto spojuje. Dobré adresy totiž vytváří trvalou hodnotu místa.
V Libni jste již před mnoha lety realizovali záměr rezidenčního objektu, který je dnes považovaný za první etapu výstavby. Počítali jste už v té době s tím, že záhy dojde na jeho rozšíření a že ve finále na pražském brownfieldu vyroste DOCK ve své současné velkolepé podobě?
Samozřejmě jsme to plánovali, ale cesta to byla nakonec dlouhá, doufal jsem, že náš záměr zvládneme dokončit dříve. S DOCKem jsme začali před patnácti lety, byla to naše největší investice a skoro nikdo tehdy nechápal, proč jsme se rozhodli vytvářet něco na takto zanedbaném území, kde kdysi byly loděnice. A nyní to celé finišujeme a výsledky této dlouhé práce jsou vidět – své kanceláře tu mají největší firmy, všechny byty jsou prodané. To místo je totiž magické. Projekt je obklopen vodní plochou, jsou tu parky, cyklostezky, a přitom je to všude blízko. DOCK vnesl do okolního prostředí život a zároveň se stal jeho přirozenou součástí.
U projektů, které vznikají a rostou v kontextu desítek let, je nezbytné promyšleně pracovat se stavebním, technologickým, ale třeba i vizuálním aspektem. Co to obnáší?
Musíme být permanentně minimálně o krok před trhem. To se sice lehce řekne, ale mnohem hůře udělá – znamená to, že musíme vidět mnoho let dopředu, jak se bude trh a požadavky lidí na práci a bydlení vyvíjet. Pokud to mám ukázat na příkladu DOCKu, tak jsme nelenili a projekt jsme zadali pěti různým architektonickým kancelářím, které společně vytvořily úžasné místo. Vyhnuli jsme se tak zároveň nudnému opakování stejných objektů, jako to je obvyklé na jiných místech. Právě interakce se všemi těmito zkušenými architekty nás posunula dále.
Podle čeho vybíráte místa pro své projekty?
Jak jsem již zmínil, vytváříme adresy. A když zvažujeme nějakou lokalitu pro náš projekt, musíme být přesvědčeni, že právě na tomto místě bude možné tu adresu vytvořit – ne jen postavit budovu a pronajmout jí nebo prodat. Zejména je pro nás důležité, zda bude možné projekt dobře navázat na jeho okolí a jestli zde půjde vytvořit kvalitní veřejný prostor. Množství zeleně a estetická kvalita jejího zakomponování do projektu jsou pro nás jedním z klíčových aspektů.
Co je pro Vás v České republice v oboru největší překážkou?
Zde je to bohužel jasné – byrokracie. Díky ní se veškerá příprava neúměrně prodlužuje, což není dobré pro nikoho. Nemůžeme totiž rychle reagovat na potřeby nájemců, obyvatel, ani místních samospráv či veřejnosti. Není výjimkou, že vyřízení povolovacích procesů na projekt nám zabere i deset – přitom v sousedním Polsku to trvá šest měsíců.
A existuje něco, co dělá Českou republiku pro developery atraktivní?
Toho je naštěstí hodně a jsem za to rád, tato země je totiž nádherná. Pokud mám ale dát nějaký příklad, který se přímo dotýká naší činnosti, tak určitě je to fakt, že Češi jako národ si minimálně u nového bydlení opravdu váží kvality. A my v Crestylu tento pohled sdílíme.
Přijít do DOCK je jako přijít do města ve městě. Kde se pro podobu a atmosféru svých rezidencí inspirujete?
Řekl bych, že se jedná o určitou kolektivní inspiraci napříč celou naší firmou a našimi spolupracovníky, kteří se na našich projektech podílí. Není to jen o architektech, ale o celém týmu talentovaných lidí, který každý z našich projektů vytváří. Všichni víme, že cílem je vybudovat krásné místo s jedinečnou atmosférou, která vás nadchne nejen ve chvíli, kdy ho uvidíte poprvé, ale která vytvoří tu trvalou hodnotu této adresy.
Jste velmi vytížený člověk... Patrně nemáte příliš mnoho volného času, ale pokud se podaří, kde ho s rodinou nejraději trávíte?
Na to je jednoduchá odpověď – u vody. A v zásadě je jedno jaké – díky hladině Vltavy rád trávím čas v DOCKu, spoustu času ale s rodinou trávím i u moře. Ono to asi částečně souvisí i s mou největší vášní, kterou je sport. Hrával jsem profesionálně basketbal, ostatně právě ten mě přivedl „ke kořenům“ do České republiky. Mou současnou sportovní vášní je ale slalom na vodních lyžích. Jezdí na nich už celá rodina.
Vaše láska ke sportu se promítá i napříč konceptem DOCK...
Je to tak. Pohyb je podle mě pro zdraví opravdu důležitý a DOCK nabízí řadu možností. Hodně se toho zde může odehrávat právě na té vodě, ale sport se v DOCKu prolíná všude. Okolo areálu je speciální běžecká tartanová dráha, kterou napojujeme na okolní městské cyklostezky vedoucí do centra a do Troje. Přímo v parku uprostřed DOCKu je tato dráha doplněná o měřič rychlosti při běhu. Fitcentrum, park na cvičení, cyklostojany a související vybavení pro zaměstnance v kancelářích – jako například sprchy – jsou samozřejmostí. A v sousedství je řada dalších možností.
Čím byste chtěl být, pokud byste se nestal developerem? Jaké povolání bylo Vaše vysněné?
Jako dítě jsem si myslel, že budu lékařem, stejně jako většina členů mé rodiny. Ale v průběhu studia mě zlákala architektura – zaujaly mě mrakodrapy jako zajímavé a velmi složité stavby, které řeší řadu problémů s místem. Ale vysněné povolání bylo živit se oblíbeným sportem, což má asi spousta dětí. Dá se říct, že bohužel jsem nebyl tak dobrý, abych se mohl uživit na úrovni, kterou jsem si představoval, ale upřímně development je podle mě jedno z nejkrásnějších povolání. Můžete totiž vytvářet něco, co nese odkaz i pro další generace.
Děkujeme za rozhovor.